Słodkie kłamstwa, czyli zły wpływ cukru na nasz organizm.

8 stycznia 20210

Słodkie kłamstwa, czyli zły wpływ cukru na nasz organizm.

8 stycznia 20210

top-view-white-sugar-wooden-bowl-with-spoon-lump-sugar-cubes-white-background-with-copy-space-1280x647.jpg

Słodkie kłamstwa, czyli zły wpływ cukru na nasz organizm.

Cukier z całą pewnością nie zalicza się do zdrowej żywności, istnieje wiele błędnych informacji dotyczących spożycia cukru. Cukier cukrowi nie równy. Cukier biały czy też brązowy różni się od cukru występującego naturalnie. Naturalny cukier jest dostarczany z pakietem witamin i minerałów, które pomagają zrównoważyć niektóre negatywne skutki zawartości cukru. Dodatkowo owoce zawierają błonnik, który powoduje, że nasz organizm wolniej wchłania cukier. Dlatego nie bójmy się warzyw i owoców. Słodkie napoje, desery i słodycze to już inna bajka, to bogaty pakiet pustych kalorii. 

Cukier jest potrzebny, ale tylko ten zdrowy czyli nie przetworzony, w końcu cukier odpowiada również za dostarczenie organizmowi odpowiedniej energii umożliwiającej poprawne funkcjonowanie. Jej brak może nieść ze sobą poważne skutki dla pracy mózgu, który potrzebuje aż 1/3 dostarczanej przez nas energii. Nie zapominajmy także, że to dzięki glukozie nasze mięśnie są w stanie pracować, a my poruszać się, siedzieć oraz wykonywać wiele innych czynności.

Czemu cukier przetworzony jest zły?

  1. Nie jedz cukru przed posiłkiem. Pogarsza trawienie, gdyż organizm najpierw zajmie się trawieniem cukru.
  2. Cukier sprzyja rozmnażaniu się szkodliwych bakterii i grzybów w organizmie
  3. Cukier sprzyja szybkiemu nasyceniu, co oznacza, że nie czujemy głodu na normalne jedzenie, a co za tym idzie nie dostarczamy organizmowi niezbędnych substancji odżywczych..
  4. Cukier jest przyczyną stanów depresyjnych, gdyż organizm do strawienie cukrów potrzebuje witamin z grupy B. Naukowo stwierdzono że niedobór witamin z grupy B jest przyczyną depresji.
  5. Cukier przyczynia się do powstawania osteoporozy. Codzienne spożywanie cukru wywołuje chroniczny stan nadmiernego zakwaszenia organizmu. Aby osiągnąć równowagę, zaczyna pobierać coraz więcej witamin i minerałów z głębi naszego ciała. Finalnie, aby zabezpieczyć krew, pobiera wapń z zębów i kości.
  6. Cukier niszczy florę jelitową. Jest przyczyną stanów zapalnych i niszczą kosmyki jelitowe. Organizm traci zdolność prawidłowego wchłaniania substancji odżywczych. Brak kosmków i słaba flora bakteryjna sprzyjają rozrastaniu się chorobotwórczym, grzybom, bakteriom i pasożytom.

 


Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wypełnij zaznaczone pola.